ברוכים הבאים

דברי יו"ר האגודה

האגודה הישראלית לגרונטולוגיה נערכת לקראת הכנס הדו-שנתי ה-24. כנס זה, המשמש כמפגש המרכזי והעיקרי לכל העוסקים בעולם הזקנה, חוקרים, קובעי מדיניות ואנשי המעשה העוסקים במלאכה, יתקיים לאחר שהכנס הקודם התקיים בחודש פברואר 2020, צמוד להתפרצות מגפת הקורונה. למגפה הייתה השפעה דרמטית על המשק והחברה בכלל ועל אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בפרט. חווינו תחלואה ותמותה גבוהים במוסדות, ניתוק ובידוד בקהילה, מבני המשפחה והחברים, אך בצד זה גם גילויי התגייסות רחבה של סיוע, טיפול, תמיכה ודאגה כנה לכל מי שהיה זקוק לכך. האגודה הישראלית לגרונטולוגיה לקחה חלק בכל המאמץ הזה, כמו ארגונים רבים אחרים.

אנו צועדים עתה לקראת עידן חדש אשר ללא ספק ישען במידה רבה על ההתפתחויות והשינויים שחלו בתקופת הקורונה. אחת התוצאות הבולטות מתקופת הקורונה היא העלאת נושא הזקנה וההזדקנות גבוה על סדר היום הציבורי. האם החברה הישראלית ערוכה להתמודדות עם מה שהשינוי הזה מביא אתו? מה ניתן ללמוד על כך מהנעשה בחדרי התכנון של משרדי הממשלה? האם המחקר הגרונטולוגי והגריאטרי תורם להתמודדות עם הצרכים הקיימים והחדשים? האם עובדי השדה נותנים דעתם על האתגרים המצפים להם? איך נשפיע על השינויים הדרושים במדיניות ובחקיקה, תוך שיתוף פעולה עם קובעי המדיניות ועם שאר הארגונים בממשלה, ברשויות המקומיות, במגזר העסקי ובמגזר הציבורי. אנו מצפים שכנס זה יתרום להערכות הלאומית בכל הרמות, כאשר לנגד עינינו השאיפה והדאגה לשיפור איכות חייה  של האוכלוסייה המזדקנת.

הכנס משמש במה לחידושים וחדשנות בתחום העשייה, לתכנון וחשיבה , למחקר וללמידה. כל המעורבים בעולם הזקנה מוזמנים לשמוע ולהשמיע, להציג וללמוד, ולתרום במשותף לקידום והעמקת הידע, להרחבת המידע ולחשיפתה של העשייה הברוכה והמקיפה שכבר מתקיימת בשדה הרחב הזה.

פרופסור יצחק בריק